MEB Engelini Kaldırma
Genel

MEB Engelini Kaldırma

Okullarda bilgisayarlı eğitimler düzenlenmektedir. Bu şekilde bir bilgisayar ya da teknoloji tasarım dersi esnasında bilgisayara erişme imkânınız oldu ise okul bilgisayarlarında birçok internet sitesine erişim engeli bulunduğunu görmeniz mümkündür.

Bu engel o kadar kapsayıcıdır ki sadece okul bilgisayarlarından değil, herhangi bir kişisel bilgisayar, tablet ya da mobil cep telefonu ile de okul internet ağına bağlandığınızda o cihaz üzerinden yine pek çok siteye girilememektedir. Okul internet ağına bağlıyken Facebook, İnstagram, Whatsapp, Telegram, Youtube, Netflix, Disney+ gibi birçok internet sitesine bu MEB internet erişim engeli yüzünden ulaşmanız mümkün değildir.

MEB internet erişim engeli olarak adlandırılan bu uygulama okullardaki öğrencileri zararlı içerik ve zararlı internet sitelerinden korumak amacıyla oluşturulmuştur. MEB internet erişim engelinin bir diğer nedeni ise okul bilgisayarlarını ve okulun internet ağını korumaktır. En nihayetinde öğrencilerin, velilerin ve öğretmenlerin, yani hatırı sayılır bir kitlenin kişisel bilgileri okulun bilgisayarlarında depolanmaktadır. Okul internetine erişilmesi ile bu verilerin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi işten olmayacaktır. Bu yüzden de okullar bilgisayarlarına MEB internet erişim engeli yerleştirmektedir.

MEB İnternet Erişim Engeli Kaldırma Yolları

Okuldaki MEB internet erişim engeli sadece okul bilgisayarlarını değil okulun internetini kullanarak işlem yapmak isteyen her bilgisayarı kapsamaktadır. Yani okul internetinin daha güvenli ve kaliteli olması sebebi ile okulunuzdaki internete mobil cep telefonunuz ya da kişisel bilgisayarınız ile bağlanmak istediğinizde aynı erişim engeli yüzünden birçok siteye giremeyeceksiniz.

MEB engelini kaldırma ile bu sorunları çözebilirsiniz. MEB internet erişim engeli kaldırma yolları izlemesi kolay şekilde listelenmektedir. Bu adımları uygulayarak siz de rahatlıkla MEB internet erişim engelini kaldırabilirsiniz.

MEB engeli kaldırma programsız şekilde ne yazık ki yapılamamaktadır. Bu engeli aşmak için VPN dediğimiz, sizin İP adresiniz gibi spesifik giriş bilgilerinizi değiştirerek farklı bir noktadan o erişimi yaptığınız izlenimi verdiren uygulamalar ile bu engeli kaldırmak mümkündür. Kullanabileceğiniz bazı güvenli VPN uygulamaları,

  • ProtonVPN,
  • Hotspot Shield Free VPN,
  • Turbo VPN,
  • ZenMate,
  • Express VPN,
  • Hola VPN,
  • Free VPN ve şeklinde sıralanabilir.

MEB engeli kaldırabilmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • Öncelikle yukarıdaki listede belirttiğimiz VPN programlarından herhangi birini kullanacağınız cihaza yükleyin.
  • İnternete bağlanmadan önce VPN programını kurup açın ve aktif hale getirin.
  • İnternete bağlanın, artık VPN otomatik olarak çalışacaktır.

Bu adımları uygulayarak MEB internet erişim engelini aşmış oldunuz. İnternet erişim engelinin amacı veri güvenliğidir, bu şekilde internete bağlandığınızda herhangi bir güvenlik altında olmadığınızı unutmayın. Bu yüzden her ihtimale karşı bu şekilde internete girdiğinizde kredi kartı bilgileri, kimlik bilgileri gibi özel bilgilerinizi hiçbir koşulda kullanmayın. Bu bilgileri girmeniz gereken işlemlerinizi daha güvenilir bir ağa erişim sağladığınızda yapmanız sizin için mantıklı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir