Telegram Engel Kaldırma
Genel

Telegram Engel Kaldırma

Merkezi Londra olan Telegram Rus programcı kardeşler Nikolai Durov ve Pavel Durov tarafından kurulmuştur. Uçtan uca koruma duvarı sağlayan, güvenli bir anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Whatsapp ve WeChat gibi uygulamalarda çöküntüler yaşandığında kullanıcıların sığındığı başlıca uygulamalar arasındadır. Ayrıca binlerce kişinin aynı anda katılabildiği gruplar oluşturulmasına imkân tanıması ile de dikkat çekmektedir.

Telegram’ın geliştiricileri Telegraph isminde, kullanıcıların çeşitli şekilde içerikler oluşturmalarını ve hikâye yazmalarını sağlayan bir uygulama da çıkartmışlardır.

Kullanıcı sayısının artması ile bazı Telegram kullanıcıları görmek istemedikleri kişileri nasıl engelleyeceğini araştırmaktadırlar. Telegramda engelleme nasıl yapılır ve telegram engel kaldırma nasıl yapılır ya da telegram mesaj engeli kaç gün sürer soruları merak edilmektedir. Bu noktada aşağıdaki adımları uygulayarak bu sorunlarınızı çözebilirsiniz.

Telegram Engelleme

Telegram engelleme işlemi oldukça basit şekilde yapılabilmektedir. Aşağıdaki adımları uygulayarak bir kullanıcıyı telegram uygulamasında engelleyebilmektesiniz.

 • Telegram uygulamasını açın ve engellemek istediğiniz kişinin profil sayfasına giriş yapın.
 • Profil sayfasında, sağ üst köşede üç nokta simgesi bulunmaktadır. Oraya tıklayın. Açılan menüden “Engelle” seçeneğine dokunun.
 • Şimdi karşınıza bir uyarı penceresi çıkacaktır, çıkan uyarı penceresinde “Evet, eminim” seçeneğine dokunun.

Böylece seçtiğiniz kişiyi engellemiş olmaktasınız. Artık bu kişi sizin profilinizi görüntüleyemez ve telegram uygulaması üzerinden size mesaj gönderemez.

Telegram İçinde Birinin Engeli Nasıl Kaldırılır?

Telegram içinde birinin engeli nasıl kaldırılır sorusu birçok telegram kullanıcısı tarafından araştırılmaktadır.

 • İlk olarak telefonunuzda telegram uygulamanızı açın.
 • Kendi hesabınıza giriş yaparak oturum açın.
 • Ardından, gizli menüyü genişletmek için üç yatay çizgiye tıklayın.
 • Açılan listeden “Ayarlar” kısmına tıklayın.
 • Sonrasında “Gizlilik ve güvenlik” kısmına giriş yapın.
 • Bu sayfanın sonlarına doğru “Engellenen kullanıcılar” kısmını göreceksiniz, buraya tıklayın.
 • Şimdi açılan sayfada şimdiye kadar engellenen kullanıcıların listesini görebilirsiniz. Engelini kaldırmak istediğiniz profili seçin ve üç noktalı düğmeye tıklayın.
 • “Engellemeyi kaldır” tuşuna tıklayın.

Böylelikle engellemiş olduğunuz kişinin engelini kaldırmış oldunuz.

Telegram Mesaj Engeli Kaç Gün Sürer?

Telegram uygulamasında eğer birden çok tanımadığınız kullanıcıya fazlasıyla mesaj attıysanız, gruplara fazlaca mesaj ya da link gönderiyorsanız uygulamanın arayüzü sizin profilinizi robot kullanıcı sanarak spam şeklinde işaretleyebilir. Bu durumda banlanmış sayılmaktasınız. Spam engeli aldığınızda yani banlandığınızda bir süreliğine mesaj gönderemezsiniz. Bu engelin kaldırılması için destek ekibine mesaj ya da mail gönderebilirsiniz.

Telegram mesaj engeli 2-3 gün ile bir hafta arasında sürebilmektedir. Eğer sadece bir mesajınız şikâyet edildiğinden spam engeli aldıysanız bu engel süresi 2-3 gün içerisinde kaldırılacaktır. Ancak bir grup mesajından kaynaklı engel aldıysanız ya da birden fazla gruba çokça mesaj göndermek sebebiyle engel aldıysanız en az bir hafta kadar süre ile mesaj engeli uygulanacaktır.

Telegramda mesaj engeli almamak için tanımadığınız kişilere mesaj göndermeyin. Grup sohbetlerinde fazlaca mesaj paylaşımına girmeyin. Grup mesajlarında bir mesajı fazlaca ilet yapmayın. Böylelikle engel almanın önüne geçmek mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir