İnstagramda Beni Engelleyenlerin Engelini Kaldırma
Sosyal Medya

İnstagramda Beni Engelleyenlerin Engelini Kaldırma

İnstagram bir milyardan fazla kullanıcıya hitap eden, ücretsiz şekilde fotoğraf, video ve metin paylaşılabilen bir sosyal medya platformudur. Bu uygulama ile çeşitli filtreler, coğrafi yer etiketlemeleri ve müzikler kullanılarak içerik paylaşımları yapılabilmektedir. 2012 yılında Facebook tarafından satın alınan İnstagram, 2014 itibari ile Meta, Inc. Şirketi çatısında WhatsApp’ı da aralarına alarak birleştirilmişlerdir. Bu birleşme sayesinde uygulamalar arasında geçiş yapmak kolaylaşmıştır.

İnstagram uygulaması da birçok uygulama gibi kullanıcılarının artması ile birlikte uygulamada birbirini engelleme işlemleri de artış göstermiştir. İnstagramda engelleme nasıl yapılır, instagramda beni engelleyenlerin engelini kaldırma nasıl yapılır gibi birçok soruyu beraberinde getiren engelleme konusu hakkında bilgi sahibi olarak hangi adımları izleyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

İnstagramda engelleme nasıl yapılır?

İnstagram üzerinden sizi görüntülemesini istemediğiniz hesapları engelleyebilirsiniz. İnstagramda engelleme yaptığınız takdirde engellenen hesap üzerinden profiliniz görüntülenemez, paylaşımlarınızı göremez, size mesaj gönderemez ve sizi etiketleyemez. İlgili kullanıcı için adeta yok olursunuz. Aşağıdaki adımları kullanarak instagramda engelleme işlemi yapabilirsiniz.

 • Instagram mobil uygulamasını açın.
 • Keşfet sayfasına girin.
 • Arama çubuğuna dokunun.
 • Engellemek istediğiniz kişinin kullanıcı adını aratın.
 • Engellemek istediğiniz kişinin profil sayfasını açın.
 • Sağ üst köşedeki üç nokta butonuna tıklayın.
 • Engelle seçeneğine dokunun.
 • Engelleme işlemini onaylayın.

Yukarıdaki onay işlemi esnasında İnstagram size “Bu kullanıcının ileride oluşturacağı tüm hesapları da engellemek ister misiniz?” şeklinde bir seçenek sunacaktır. Bu seçeneğe tıklayıp ondan sonra engelleme yaparsanız ilgili kullanıcı farklı kullanıcı adları ile farklı İnstagram hesapları açsa dahi, açılan yeni hesapları da otomatik olarak engellemiş sayılırsınız. Yani açılan yeni hesaplar aracılığıyla da sizi ve profilinizi görüntüleyemez.

İnstagramda Engelleyenler Nasıl Anlaşılır?

Eğer birisinin sizi instagramda engellediğinden şüpheleniyorsanız o kullanıcının profilini keşfet kısmına girip arama çubuğundan aratmanız yeterlidir. Eğer kişiye ait herhangi bir kullanıcı profili çıkmıyorsa sizi engellemiş demektir. Aynı şekilde eğer şüphelendiğiniz kişi ile daha önceden konuşmanız varsa o konuşmaya ait mesajlara girerek de kontrol edebilirsiniz. Mesajlara girdiğinizde, eğer engellendiyseniz mesajın baş tarafında kullanıcının isim soy ismi yazması gereken yerde “İnstagram kullanıcısı” yazacak ve profil fotoğrafı gözükmeyecektir.

İnstagramda Engel Kaldırma

Bir kişiyi engellediğiniz zaman eğer o da sizi engellediyse karşı tarafın profilini görüntüleyemezsiniz o yüzden de o kişinin profil kısmına girerek oradan engellemesini kaldıramazsınız. Yine de engellemesini kaldırmak istiyorsanız ayarlar kısmından bunu yapabileceğiniz bir yer bulunmaktadır. İnstagramda beni engelleyenlerin engelini kaldırma işlemini aşağıdaki adımları uygulayarak yapmak mümkündür.

 • İnstagram uygulamanızı açın.
 • Kullanıcı adı ve şifrenizi yazarak oturum açın.
 • Profil sayfanızı açın.
 • Profil sayfanızdan ayarlar bölümüne girin.
 • Buradan gizlilik ayarları kısmına tıklayın.
 • En alt kısımda engellenmiş hesaplar kısmına giriş yapın.
 • Burada engellediğiniz kullanıcıların sıralandığını görebilirsiniz, listelenen hesaplardan istediğiniz bir tanesinin engelini kaldırabilirsiniz.

Bu adımları uygulayarak engellediğiniz kişilerin engellerini kaldırmış oldunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir