Engelli Maaşı Almak İçin Nereye Başvurulur?
Genel

Engelli Maaşı Almak İçin Nereye Başvurulur?

Engelli maaşı almak için nereye başvuru yapılması gerektiği bilinmelidir. Ülkemizde  engelli olan vatandaşlar, engelli maaşından yararlanmak için başvuru yapma isteğindedir. Bu nedenle engelli maaşı almak için nereye başvurulur şeklinde sorgulamalar yapmaktadır. Engelli maaşı hakkına sahip olmak için yerine getirilmesi gereken bazı koşullar bulunmaktadır. Bu koşullar yerine getirildiği zaman her ay engelli maaşınız hesabınıza yatırılmış olacaktır.

Engelli Maaşı Başvurusu 2024

Engelli maaşı, 65 yaşını doldurmuş muhtaç kişilere verilmektedir. Kişilerin engel oranlarına bağlı olarak alacakları maaş miktarı değilşkenlik göstermektedir. Engel oranlarına göre kişinin alacağı maaş miktarı farklı olacaktır. Engelli maaş başvurusu yapmak son derece basittir. Zira vatandaşın nasıl bir yol izleyeceği konusunda bilgiye sahip olması gerekmektedir. Başvuru için ikamet ettiğiniz şehirde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına başvuru yapmalısınız. Başvuru sırasında engelli raporu da iletmeniz gerekmektedir. Yapılacak incelemeler sonrasında onay alan engelli bireylerde maaş alma hakkına sahip olacaktır.

Engelli Maaşı Almanın Şartları

Engelli maaşı almak için birtakım şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar doğrultusunda engelli maaş alma hakkı söz konusu olacaktır. Engelli maaşı almanın şartları neler olduğuna dair bir sıralama yapıldığı zaman şu şekildedir;

  • Başvuru yapacak kişinin engelli oranı en az yüzde 40 ve üzerinde olması gerekmektedir
  • Hareketi kısıtlı ve yardıma muhtaç bir kişi olmalıdır

Yukarıda beyan edilen kısımlar yerine getirildiği zaman engelli maaş alma hakkı ön plana çıkacaktır. Tabi ki tüm bunların yerine getirilmesi için kişilerin engelli maaşına dair koşulları da kapsıyor olması gerekmektedir. Eğer tüm bu koşullar kapsanırsa zaman engelli olan kişi üç aylığına maaşa bağlanmış olacaktır.

Engelli Biri Ne Kadar Maaş Alır?

Engelli başvurunuz onay aldıktan sonra bir diğer aşama da ne kadar maaş alınacak olduğudur. Özellikle günümüz şartlarında ekonomik sıkıntılar meydana çıkmaktadır. Hal böyle olunca da alınacak maaş çok daha önemli hale gelmektedir. Bu tür başvuru işlemlerini yapacak olan kişiler tarafından 2024 yılı itibariyle ne kadar engelli maaş hakkı olacağı merak edilmektedir. Engelli maaş hakkı ile ilgili olarak sorgulamalar yapıldığı zaman yüzde kırk raporsa sahip olanlar 2.797 TL maaş almaktadır.

Engelli raporu 70 ve üzerinde olan engelli vatandaşların alacakları maaş miktarı daha fazla olacaktır. 2024 senesinde yapılan yeni maaş düzenlemeleri ile  birlikte yüzde yetmiş engelli olanlar 4.196 TL bir maaş almaktadır.

Belediyelerin Engellilere Yardımı Nedir?

Engelli olanlar pek çok konuda avantajlı ve destekleyici hizmetlerle karşılaşmaktadır. Belediyeler tarafından da engelli vatandaşların rahat yaşam sürmesi açısından yardımlar gerçekleşmektedir. Bu yardımlar nelerdir diyenler için akülü tekerlekli sandalye, işitme cihazları gibi kişiye büyük ölçüde katkı sağlayacak yardımlar olmaktadır. Aynı zamanda birçok alanda da engelli vatandaşa indirim tarifeleri uygulanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir