Engelli İndirimi Yapan Otobüs Firmaları
Genel

Engelli İndirimi Yapan Otobüs Firmaları

Yolculuk yapacak olan engelli vatandaşlar, otobüs firmalarından indirim hakkı kazanmaktadır. Böylelikle yolculuklarını daha ekonomik şekilde sürdürme şansı elde etmektedir. Engelli indirimi yapan otobüs firmaları ile satın alınacak biletlerde indirim gerçekleşmektedir. Otobüs şirketleri de engelli vatandaşlara yönelik ayrıcalıklara yer vermektedir. Tabi bu haktan yararlanmaları içinde engelli derecelerine bakılmaktadır.

Engelli indiriminden yararlanmak için %40 oranında bir engelli derecesine sahiptir. Yüzde kırk engelli raporuna sahip olanlar 20 koltuğa kadar olan otobüs taşıtlarında 1 olurken, 20den fazla koltuk sayısı olduğunda ücrette %40 indirim yapılmaktadır.

Kamil Koç Engelli İndirimi Yapıyor Mu?

Engelli indirimi yapan otobüs firmaları bulunmaktadır. Onlardan biri Kamil Koç otobüs şirketidir. Kamil Koç engelli indirimi yapıyor mu şeklinde sorular sorulmaktadır. Diğer otobüs şirketlerinde olduğu gibi Kamil Koç’ta engelli indirimi yapmaktadır. Firma tarafından hareket kısıtlaması olan kişiler için %40 oranında bir ücret tarife indirimi yapmaktadır. Tabi bu indirimden engelli kişilerin yararlanması için de seyahat kısıtlaması olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. %40 engelli raporuna sahip olanlar daha indirimli şekilde yolculuk yapma hakkı tanınmaktadır.

Şehirler Arası Engelli Otobüs İndirimi Nasıl Yapılır?

Şehirlerarası engelli otobüs indirimi nasıl yapılır en sık sorgulanan konuların başında yer almaktadır. Otobüs firmalarına giderek ya da online çağrı merkezleri aracılığıyla bilet satın alımı yapılmaktadır. Tabi ki bilet alımı yaparken de engelli vatandaşlar çok daha ekonomik bir ücret tarifesine tutulmak istenir. Tüm bu istenilen durumun gerçekleşmesi için burada önemli olan faktör otobüs firmaları tarafından belirlenmiş olan engelli rapor derecesi olacaktır. Tüm otobüs firmalarında %40 oranında bir ücret indiriminden yararlanmak için raporunuzda %40 engelli indirimi olmalıdır.

Engelli Otobüs Bileti Nasıl Alınır?

Engelli otobüs bileti almak için izleyecek olduğunuz bazı durumlar vardır. Doğal olarak engelli olan vatandaşlar nasıl bir yol izlemesi gerektiklerini bildiklerinde herhangi bir problem yaşamayacaklardır. Engelli otobüs bileti nasıl alınır hakkında merak edilen kısma geldiğimiz zaman otobüs bilet firmaları çağrı merkezini arayarak ya da online kanallar üzerinden satın alma işlemi yapılmaktadır.

Bilet firmalarından yolculuk için satın alacak olduğunuz bilet için indirimli bir ücret ödemek amacıyla da engelli kart ya da engelli raporunu göstermeniz gerekecektir. Bu tür resmi belge ya da kart işlemlerini yaptığınız zaman biletlerinizi çok daha ekonomik fiyatlar ile satın alabilirsiniz.

Engelli Kimlik Kartı Nereden Alınır?

Engelli kimlik kartı alacak olan engellilerin başvuracağı bazı yollar mevcuttur. İzleyecek olduğu pratik adımlar nelerdir diye incelendiğinde Aile ve Sosyal Politikalar ya da E-devlet üzerinden kimlik kart alımı yapılmalıdır. Yapılacak başvuru sonrasında engelli kartınıza kavuşabilirsiniz. Tabi bu karta sahip olmanız için burada engelli raporunuz gerekmektedir. Aynı zamanda kişinin engelli rapor derecesi yüzde 40 şeklinde olmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir