Engelli Aracı MTV Muafiyeti Kaç Yıl?
Genel

Engelli Aracı MTV Muafiyeti Kaç Yıl?

Devlet engelli vatandaşlar için pek çok ayrıcalıklar tanımaktadır. Bu ayrıcalıklardan en önemlisi de  araç satın alma esnasında olmaktadır. Engelli aracı MTV muafiyeti kaç yıl olduğu merak edilen konular arasındadır. Engelli vatandaşlar MTV muafiyetinden beş yıl geçerli olmak üzere müstesna olacaktır.

Engelli bir bireyin beş yıl MTV muafiyetine sahip olmasından sonra MTV ödemesi yapıp yapmayacağı da merak edilmektedir. Kanunlar bazında bakıldığında yeni düzenlenmelerle birlikte engelli ve malul olan kişiler aracı beş yıldan fazla kullanıp bir başka kişiye de satması halinde aracı satın alan kişi MTV ödemeyecektir.

Engelli Aracına MTV Çıkıyor Ne Yapmalıyım?

Engelliler ÖTV muafiyetine tabi tutulmaktadır. Ülkemizde engelli vatandaşlar için pek çok alanda ayrıcalık tanınmaktadır. Onlara verilen bazı avantajlı haklar, daha rahat bir yaşam sürmelerine büyük ölçüde katkı sağlamaktadır. Engelli bireyler MTV ile ilgili olarak pek çok sorular sorarak cevap aramaktadır. Bu sorulardan biri de engelli aracına MTV çıkıyor ne yapmalıyım tarzında olduğunu söylemek mümkündür. Eğer ki böyle bir durum karşınıza çıkıyorsa yapılacak işlemler bir hayli kolay olacaktır.

Araç kullanımına bağlı olarak kişinin bir ay öncesinden rapor yenilemesine gitmesi gerekmektedir. Yenilenen bu raporda vergi dairesine teslim edilmesi gerekmektedir.  Özel tüketim vergisi olan ÖTV’den muaf tutulan engelli vatandaşlarında bu haklarından yararlanmaları için başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Yüzde 40 Engelli MTV Öder Mi?

MTV ödemesi ile ilgili olarak bazı önemli hususlar bulunmaktadır. Öncelikle engelli raporunuz da MTV ödemelerinde belirleyici bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Öyleki MTV ödemesinden muaf tutulması içinde engelli raporu son derece belirleyici bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Son dönemde şüphesiz merak edilerek sorulan sorulardan biri de yüzde 40 engelli MTV öder mi tarzında olmaktadır. Yüzde kırk şeklinde bir engelli raporuna sahip olan vatandaşın muaf mı tutulacağı yoksa MTV ödemesi yapma mecburiyeti mi olduğu araştırılmaktadır. Yüzde 40 engelli olan vatandaşlar motorlu taşıt vergisinden istisna edilmektedir.

Engelli MTV Muafiyet Başvurusu Nasıl Yapılır?

MTV ödemek istemeyen engelli vatandaşlar, sürecin nasıl işleneceği hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Bu sebeple son dönemde Engelli MTV muafiyet başvurusu nasıl yapılır konusunda çokça araştırılma yapılmaktadır. Böyle bir durumda izlenecek adımlar oldukça basit şekilde gerçekleşmektedir.

Engelli olma derecesi yüzde doksan ve üzerinde olan vatandaşlar, raporuyla birlikte vergi dairesine giderek başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Sağlık raporu olan engelli vatandaşlar, araç ruhsatı ve kimlik belgeleriyle birlikte başvuru da bulunması gerekmektedir.

MTV Kimler Muaf?

Motorlu taşıtlar vergisinden muaf tutulacak olan kişiler %90 üzerinde engelli raporu olanlardır. Raporunda yüzde 90 oranında bir engelli belirtisi varsa o zaman bu kişiler muaf tutulmaktadır. Muaf tutulacak kişiler için geçerlilik süreci de 5 yıl şekilde belirlenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir