Engelli Aracı Başkası Kullanırsa Cezası 2024
Genel

Engelli Aracı Başkası Kullanırsa Cezası 2024

Engelli Aracı Başkası Kullanırsa Cezası 2024 yılında değişmiştir. Engelli araçları, engelli vatandaşların günlük yaşamlarında daha bağımsız olmalarını sağlayan önemli araçlardır. Ancak engelli araçlarının kullanımı konusunda bazı belirli kısıtlamalar ve kurallar vardır. Bu yazımızda, engelli aracı başkası kullanırsa cezası 2024 yılı için ne kadar miktar ve nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır.

Engelli Aracını Kimler Kullanabilir?

Engelli aracını kimler kullanabilir, Kara Yolları Trafik Yönetmeliği’nde belirlenmiştir. Bu yönetmelikte, engelliler adına alınan araçların kullanımıyla ilgili belirli şartlar ve kriterler bulunmaktadır. Örneğin, araçta yapılan donanım değişiklikleri aracın kullanıcılarını belirler. Engellilerin %90 ve üzerinde engeli olanlar, yurt içinden alınan engelli araçlarını herkes kullanabilir. Eskiden olan 2. ve 3. derece akraba şartı kaldırılmıştır. Ancak, araç yurt dışından alınmışsa yalnızca 2 ve 3. dereceden akrabaların kullanma şartı devam etmektedir. Engelli Aracı Başkası Kullanırsa Cezası 2024 sorusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir.

H sınıfından sürücü belgesi olan ve araç kullanabilen kişiler, kendileri ya da aynı belgeye sahip benzer sakatlıkta olan kişiler, özel donanıma sahip engelli araçlarını kullanabilir. H sınıfı yerine A ve B engelli sınıfı ehliyeti olanlar da araçları kullanabilir. Ayrıca, engelli adına alınan araçları sözleşmeli şoförler ya da TSE onayı verilen kişiler de kullanabilmektedir.

Bu kurallar, engelli bireylerin güvenliği ve araçların etkin ve doğru şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla belirlenmiştir. Peki, Engelli Aracı Başkası Kullanırsa Cezası 2024?

Engelli Aracı Başkası Kullanırsa Cezası Nedir?

Ruhsatta ismi olmadan engelli aracının kullanılması halinde ağır para cezalarıyla ya da aracın bağlanmasıyla karşılaşmak mümkün olmaktadır. Özel ve önemli durumlarda bile buna izin verilmez. Doğum, hastalık gibi durumlarda dahi engelli aracının ruhsatta ismi olmayan kişiler tarafından kullanılması cezaya tabiidir. Yani engelli aracı başkası kullanırsa cezası nedir sorusunun cevabı cezalar her sene değişiklik gösterebilmektedir.

Engelli Araçlarını Kan Bağı Olmayanlar Kullanabilir Mi?

Engelliler adına alınan araçlar, eğer engel %90 ve üzerindeyse, kan bağı olmayan kişiler tarafından da kullanılabilir. Engelli bireyin yolculuğunu kolaylaştırmak için özel şoför tutulması ve aracı bu kişilerin kullanması da mümkündür. Ancak, bu durum sadece %90 ve üzerinde engeli olan kişiler için geçerli olup Karayolları Trafik Yönetmeliği tarafından belirlenmiştir.

Aracı kullanacak ve kan bağı olmayan kişilerin noter yoluyla gerçekleştirilen iş akdi sayesinde istihdam edilmesi ve özel şoför atanması sağlanır. Engelliler için ÖTV indirimi uygulanan araçlar ise binek otomobil, motosiklet, kamyonet, ATV, arazi aracı, pick up ve panelvan gibi çeşitlere sahiptir. ÖTV hesaplaması için belirli hesaplama yöntemleri kullanılır. Araç tutarından ÖTV düşülür ve kalan tutardan %3 oranında bir KDV indirimi yapılır. ÖTV ve KDV indirimi uygulandıktan sonra ortaya çıkan fiyat üzerinden engelliler araç alımı yapabilmektedirler.

Engelli Aracı Almanın Bazı Şartları Nelerdir?

Engelli aracı almanın bazı şartları bulunmaktadır. İkinci el araçlarda engelli indirim bulunmadığından sıfır olması gerekir. Engelli aracı almak için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir.

  • Engelli raporu
  • ÖTV ödeme belgesi
  • Engelli derece belgesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir